Când vreau un desert rapid, ceva cu fructe, aromat, care să nu se lipească de tava de copt, să nu necesite hârtie de copt, ce fac? Fac prăjituri răsturnate!
De data asta cumpărasem din piață prune delicioase și mai aveam prin casă merișoare.
Ingrediente:
- 6 ouă;
- 100g unt;
- 1 lingură de zahăr brun;
- 6/7 prune;
- O mână de merișoare;
- 6 linguri de zahăr;
- 6 linguri de făină;
- O jumătate pliculeț praf de copt;
- Un pliculeț de zahăr vanilat.
Prunele le spălăm și le scoatem sâmburii. Presărăm în tavă o lingură de zahăr brun, pentru a obține o aromă de caramel. Așezăm prunele la întâmplare și presărăm o mână de merișoare printre ele.


Le băgăm la cuptor, fără ventilație, la 200de grade, ca să își lase dulceața până noi pregătim blatul cel pufos.
Separăm ouăle, topim untul. Albușurile le batem spumă, cu cele 6 linguri de zahăr și cu zahărul vanilat.

Separat amestecăm untul cu gălbenușurile și cu un praf de sare. Le mixăm cu albușul.

Adăugăm făina și praful de copt.
Scoatem prunele din cuptor. Zahărul s-a caramelizat un pic, ele au creat puțin sirop. Adăugăm compoziția peste fructe și le băgăm la cuptor, la 200de grade, timp de 20 de minute.


Rezultatul final e acesta:

Un pandișpan pufos, însiropat, cu fructe acrișoare și o aromă ușoară de caramel.
Dacă doriți îl puteți orna cu frișcă, creme diverse sau zahăr pudră.

Nouă ne place așa simplu și pufos!
Un răsfăț dulce pentru o săptămână frumoasă!
Cu drag,
Mama Chilli
Give a shoutout to Toa Heftiba on social